Ana sayfa Cinler Alemi Al Karısı

Al Karısı

12674
2
PAYLAŞ
Al Karısı

Al Karısı yüzlerce yıldır Anadolu’da anlatılır. Özellikle yeni doğum yapmış kadınlara göründüğü rivayet edilen bir cinnidir. Aslında kendi kabilelerinden dışlanan bir takım dişi cinnilere verilen genel bir isim olduğuda bazı kaynaklarda geçmektedir. Al Karısı ile ilgili en şaşırtıcı durum ise göründüğüne dair binlerce hikayenin birbirinden çok uzakta köylerde tutarlı bir şekilde kayıtlara geçmiş olmasıdır.

Bir dönem o kadar çok Al Karısı vakası yaşanmıştır ki Osmanlı döneminde bazı valiler lohusa dönemindeki kadınları Al Karısı vakalarından korumak için dönemin Şeyhülislamlarına ne yapılması gerektiğine dair mektup yazarak fetva istemişlerdir. Hatta Osmanlı Sarayında dahi lohusa dönemindeki sultanların çocuklarını Al Karısı cinnilerinden korumak için sultanların odalarına bir takım muskalar yerleştirilmiştir.

İşin ilginç yanı ise Al Karısı İslamiyetten önce yeni doğmuş çocukları diğer kötü niyetli cinlerden koruduğuna inanılırken İslamiyetten sonra zarar verme musallat olma ve hatta hastalık getirmeye çalıştığı söylenmektedir.

Anadolu’da ona verilen diğer isimlerde Çarşamba Karısı yada Al Bastı’dır. Aynı zamanda Al Karısı cinnileri sümer metinlerinde yeni doğmuş çocukları çalan ve çöle götüren bir kadın olarak anlatılır.

Al Karısından Korunma Yöntemleri

Yeni doğum yapmış olan kadın geceleri yanlız bırakılmaz. Yanlarında mutlaka eşi yada yakın akrabalarından bir erkek bulunur. Geceleri ışık kapatılmaz.
Bazı köylerde lohusa’nın baş ucunda su süpürge ve Kur’an-ı Kerim koyulur. Diğer bölgelerde ise kadının baş tarafına soğan, demir çubuk ve Kur’an-ı Kerim konulur ve kırmızı altın takılır.

Bunlar halkın Al Karısı cinnilerinden korunmak için başvurduğu bazı yöntemlerdir. Al Karısı lohusa’nın yanına değişik suretlerle gelir. Bir akrabanın suretinde keçi, köpek, kedi veya çirkin bir kadın görünümünde gözükebilir. Cinni içeri girer girmez lohusa dönemindeki kadının üzerine büyük bir ağırlık çöker. Bu durum bir kaç gün devam ederse kadın hastalık geçirebilir. Çocuk ileride kalıcı rahatsızlıklar yaşayabilir.

Al Karısı Yaşanmış Hikayeler

1700’lü yıllarda Nevşehir ili civarında bir takım vakalar yaşanmaktadır. Yeni doğmuş çocuklar doğumun hemen ilk gecesinden kaçırılıyor ve bir daha haber alınamıyordur. Yeni doğum yapmış bazı kadınlarda bir kaç gün içerisinde hastalıktan kırılmaktadırlar. Bu çocukların kaçırılma vakalarının artması üzerine bölgede yapılan şikayetler dönemin valisini dahi rahatsız eder hale gelmiştir.

Al Karısı Hikayesi

Bu durum bir türlü çözüme ulaştırılamamıştır. Bunun üzerine Şeyhülislam’a bir mektup yazan vali halkın bir takım cinni varlıklardan şüphelendiğini kadınların ve yeni doğmuş çocukların başlarına gelen olayların nasıl durdurulabileceğini sorar. Şeyhülislam’da bir fetva vererek lohusa dönemindeki kadınların başında mutlaka bir erkek bulunmasını ve baş ucunada Kur’an-ı Kerim konulması gerektiğini söyler.

Bir süre sonra bölgedeki bu cinni varlıkların neden olduğuna inanılan çocuk kaçırma ve kadınların hastalanma vakaları sona erer.

Bir dönemdede Osmanlı sarayında şehzadelere hamile olan lohusa kadınlar kabuslar gördüklerini geceleri çirkin bir kadının yanlarına gelerek kötü sözler söylediğini saçlarına asıldığını söylerler. Aynı dönemde sarayda doğan çocukların hastalık kaparak kısa sürede ölmeleri üzerinede saray doktorları bir sonuç bulamazlar. Fakat temizlikçiler sultanların odalarında bir takım muskalar ve büyülerin yazılı olduğu kağıtlar bulurlar.

Bunun üzerine saraya çağırılan dönemin ünlü hüddam‘ı bir büyü sonucu saraydaki lohusa döneminde olan kadınlara Al Bastı yani Al Karısı ismindeki cinnilerin musallat olduğunu bu nedenle kadınların kaldığı odaların baştan sona yıkanması gerektiğini söyler. Bir süre sonrada sarayda yaşanan vakalar sona erer.

Yapılan büyüler, muskalar yada başkalarına bir takım cinnileri musallat etme uğraşları sonrasında bunlar bir şekilde insanlara geri dönüş yapabiliyor. Çünkü çoğu insan cinlerin kontrolünün nasıl olması gerektiğini bilmediği için altından kalkamayacakları sorumluluklara giriyorlar.

2 YORUMLAR

  1. Ben nevşehirliyim bu bir şehir efsanesidir konunun nevşehirle ya da ilçeleriyle alakası yoktur. Büyüklerime hocalarıma sordum sonrasında yazma gereği duydum . Böyle bir varlık olabilir fakat verilen şehirle alakası yoktur bilgi .

  2. ERZURUMDA KÜÇÜKKEN DUYARDIK.MUHTEMELEN ŞEHİR EFSANESİ OLABİLİR.İNSANLARA KORKU SALMAK İÇİN YAPILAN BİR TEZGAH DİYE DÜŞÜNÜYORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here