Ana sayfa Cinler Alemi Cinler Kimlere Görünür, Cinler Nasıl Görünür

Cinler Kimlere Görünür, Cinler Nasıl Görünür

10901
0
PAYLAŞ
Cinler kimlere görünür

Cinler kimlere görünür, Eb’uş-Şeyh Enevadir kitabında şöyle belirtmiştir: Hadis alimlerinden bazıları İsa b. Ebi İsa’dan nakl ettiklerine göre, Haccac b. Yusuf’a demişler ki; Çin’de bir yer var o yerde yolu sapıttıklarında (yola gelin) diye bir ses duyarlar fakat hiç kimseyi görmezler.

Bunun üzerine o bir takım insanları gönderir ve onlara: Oraya gittiğinizde bilhassa yanlış yola sapın, size (buradan) diye ikazda bulunurlarsa hemen onlara saldırın ve kimler olduğunu anlayın, diye tenbih eder.

Bunun üzerine onlar giderler, onun emrini yerine getirirler. Fakat cinler derler ki, Siz bizi asla göremezsiniz.

Pekala ne zamandan beri buradasınız? diye sorduklarında, şu cevabı verirler;

Biz yılları saymayız. Ancak Çin sekiz kere harab oldu ve sekiz kere yeniden imar oldu. İşte biz hala gördüğünüz gibi burdayız.

Cinler kimlere görünür, İbn-i Eb’id-Dünya der ki: Bazı hadis alimlerinden olan Hasan’dan şöyle rivayet ettiler. Cinler ölmezler. Bende ona cevaben şu ayeti okudum.

İşte o ve benzerleri cinden ve insandan kendilerinden evvel gelip geçen ümmetler arasında üzerlerine (azab) sözü hak olmuş kimselerdir. (El-Ankaf: 18)

Hasan’ın sözünün manası şudur; Yani onlar şeytanla birlikte bekletilirler. Şeytan ölünce, onunla beraber onlarda ölürler. Kur’an’daki ayetlerin ahiri, Kıyamete kadar bekletilen yalnız şeytan oldığına delalet etmez. Çocuğu ve sülalesine gelince, şeytanla birlikte onlarında bekletileceklerine dair Kur’an’da bir delil yoktur. (Sen bekletilenlerdensin!) kavlinin zahiri, İblisten başka bekletilenlerinde bulunduğu gösteriyor.

Sonra Kur’anda bütün cinlerin bekletildiklerine dair delil yoktur. Demek ki hepsi değilde bazısı bekletilmektedir. Çünkü yukarıda geçmişti. Hz. Peygamber’e gelen heyetten bir çoklarının öldüğünü anlatmıştık. İleridede bu babta bilgiler verilecektir. İbn-i Abbas der ki, bekletilecek olan yalnız İblistir.

Cinler kimlere görünür,Eb’uş-Şeyh (El-Azame) adlı kitabında der ki : Hadis alimlerinden kimileri Zara b. Damure’den şöyle nakl etmişlerdir. Bir adam İbn-i Abbas’a sordu;

Cinler ölür mü ? cevap verdi.
İblis’den başka hepsi ölürler.
Peki (Cann) denilen şey nedir ?
O cinlerin küçükleridir.

Cinler en savunmasız anında yaklaşırlar bu sebeple Nas ve Felak surelerini okumalıyız. Bir diğer korunma yolu ise Cin suresi okuyup Allah’a sığınılmalıdır.

İbn-i Şahin der ki: Hadis alimleri olan bazıları İbn-i Abbas’tan duyduğunu şöyle nakl etmiştir. Günler İblis’i kocaltır, sonra yine otuz yaşına tekrar gelir.

İbn-i Eb’id-Dünya anlatıyor: Hadis bilginlerinden bazıları Asim el-Ahvel’den nakl ediyorlar. Rebi b. Enes’e sordum. İnsanla olan o şeytan ölmez mi ? cevap verdi.

Şeytan birdir. Müslüman adamın arkasını bırakmaz ve devamlı olarak onu takip edip iğva eder. Rebia ve Mudir gibi.

Cinler kimlere görünür, İbn-i Eb’id-Dünya anlatıyor: Hadis alimlerinden bazıları Abdullah b. el-Haris’in şöyle söylediğini nakl etmişlerdir. Cinler ölürler, lakin şeytana bir şey olmaz. Daima taze kalır o. Katada der ki: Annesi Bikr’dir, babasıda Bikr’dir. O iki Bikr’in bikridir. Eb’uş-Şeyh aynı şeyi (Kitabul-Azeme)’de Muaz’dan nakl ederek zikretmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here