Ana sayfa Büyü Harut ile Marut

Harut ile Marut

10797
1
PAYLAŞ
Harut ile Marut

Harut ile Marut Yüce Allah Kuran-ı Kerim de şöyle buyuruyor;
Tuttular da Süleyman’ın saltanatı aleyhine şeytanların kapıldıkları şeylere uydular halbuki Süleyman kafir olmamıştı şeytanlar kafir olmuşlardı.
İnsanlara büyü yapmasını ve babilde ki harut ile marut adlı iki melek ögretiyordu.

O iki melek kafir olma karşılığında insanlara büyü ve sihir öğretiyorlardı. Onlardan karı-koca arasını açan şeyleri öğreniyorlardı.

Ögrenenlerde Allah’ın izni olmadan hiçbir kimseye zarar veremezlerdi kendilerine zarar verecek fakat hiçbir kimseye zarar veremeyecek şeyler öğreniyorlardı.

Hamd olsun ki bu bilgiyi satın alanın ahirette nasibi yoktur. Bunu iyice bilmişlerdi de birde canları pahasına satın aldıkları şeyin ne pis şey olduğunu bilselerdi. Harut ile Marut Kuran-ı Kerim de bahsedilen bakara süresinin 102. Ayetindenki iki melektir.

Tuttular, Süleyman’ın iktidarı aleyhine şeytanların okudukları şeye uydular. Süleyman kafir olmadı ama insanlara o büyülü sözleri öğreten şeytanlar kafir oldular. Bunlar (bu Yahudiler) Bâbil’de o iki melik’in (kralın), Harut ile Marut’un başına gelenlerin de peşine düştüler.

Hâlbuki onlar; “Biz, sakın bunu göz ardı etme! (kimseyi yakma)” demeden birine bir şey öğretmezlerdi. Bu ikisinden, kişi ile eşinin arasını ayıracak şeyleri öğrenirlerdi ama Allah’ın onayı olmadan kimseye zarar veremezlerdi. Bunlar (şimdiki Yahudiler) ise işlerine yaramayan, sadece zararı olan şeyi öğreniyorlar . İyi biliyorlar ki, bunu tercih edenin ahirette eline bir şey geçmez. Kendilerini ne kötü satıyorlar! Keşke bilseler!“(Bakara 2/102)

Kuran-ı Kerim de ayrıntısıyla tanıtılmadıkları için Harut ile Marut hakkında kesin bilgilere sahip değiliz.Bu konuda çeşitli rivayetler ve yorumlar bulunmaktadır. Ancak Hz. Süleyman döneminde babil de yaşayan ve insan oğluna sihir ögreten insan şeklinde iki kişi oldukları konusunda insan alimlerinin çogunlugu aynı düşüncededir.

Hz.Süleyman öyle bir yetkiyle donatılmıştı ki Allah tarafından sadece insanlar değil bütün hayvanlar ve cinleri de egemenligi altına almış ve güçlü bir hükümdarlık elde etmiştir. Allahın ona verdiği bu üstünlük sebebiyle ona karşı olanlar Hz.Süleymanın sihir yaptıgını işlerini sihirle yaptırdığını ortaya attılar.

Ayrıca toplumda sihirbazlar türedi ve sihir ilimleri gelişti sihirbazlar daha önce bilinmeyen şeyleri ortaya attılar ve peygamberlik iddiasında bulundular. Hz. Süleymana verilen gücün mucize olduğunu anlayamadılar.

Bu mucizeleri sihirle açıklayan topluma Allah sihirle mucizenin aynı şey olmadıgını öğretmek için Harut ile Marut’u görevlendirdi.
Harut ile Marut ‘un asıl kimligi ayette iki melek şeklinde bahsedilmektedir.

Harut Marut

Bazı alimler bunu iki padişah yada yetkili iki kişi adına telafuz etmişlerdir o iki melek hakkında sayısız rivayetler ve ayetler anlatılmıştır. Bazıları günümüze kadar ağızdan ağıza değişime uğrayarak gelen anlatımlar bazıları ise tevrat ve incilden alıntılardır.

Harut ile Marut Allah’ın iki melegidir. Melekler sadece kendilerine verilen emri yerine getirirler ve Allaha ittihat ederler. Cinsiyetleri,hüdüleri,açlık ve susuzluk gibi ihtiyaçları yokur. Allah Harut ile Marutu Kuranda ifade edildiği gibi babile gönderdi.
İnsanlara sihir öğretip görevlerini yerine getirdiler.

Günümüzde Anlatılan Rivayetler

1-Bunlar bir kadına aşık oldular ve sahip olmak istediler kadın onları kötü yola yönlendirdi yani melekler Allah’a isyan eder duruma geldiler.

Harut Marut Büyü

2- Harut ile Marut’un bir mağaraya ayaklarından asıldığıdır.Bu iki melek güzel kadına tutulur ve onun isteği üzerine şarap içerler ve şarabın etkisiyle bir kişiyi öldürürler sayısız günah işlerler ve sonunda kadına “İslamı azam” duasını ögretirler.

Allahta onlara bu dünyada mı yoksa ahirette mi cezasınızı çekmek istersiniz der Harut ile Marut bu dünya geçici diyerek bu dünyada cezalarını çekmek isterler.Allah ise onları kıyamet gününe kadar bir mağaraya ayaklarından asılı şekilde hapseder bu rivayet günümüzde bile etkisini sürdürmektedir.

Büyücülerin Uydurduğu Yalanlar

Babilde bulunan bir mağarada ki kuyuda bu iki melek ayaklarından tavana asılmıştır.Bilinmeyen büyüleri ögrenmek isteyen bazı kimseler ise bu mağaraya gelip ruhlarını şeytana satmak karşılıgında büyü ögrenmektedirler.

Bu rivayetler meleklerin ruhaniyetine göre ters düşmüştür. Yani meleklerin kendi iradeleri dışında hareket etmeleri gibi bir durum yoktur. Bu özellik yanlızca insanoğluna verilmiştir.

O yüzdendir ki insan meleklerden ve cinlerden üstün tutulmuştur.
Allah onları insanlıga imtihan olarak göndermiştir.
“O öyle bir Allahtır ki, hangimizin daha güzel amel işleyecegini imtihan etmek için gökleri ve yerleri altı günde yarattı. Arşıda su üstündeydi onlara öldükten sonra tekrar dirileceksin desen o kafirlerde sana apaçık sihirden başka birşey degildir diyeceklerdir.

Bir önceki makalemiz olan Cinler hayvan kılığına girer mi ? inceleyebilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here