Ana sayfa Cinler Alemi İfrit, İfrit cinleri, En tehlikeli cinler

İfrit, İfrit cinleri, En tehlikeli cinler

20459
0
PAYLAŞ
ifrit

İfrit, İmam-ı Şibli cinlerin esrarı kitabında der ki onların isimlerini anlamadan önce Allah’a sığınırım. Onlar tüm alemin en acımasız ve en tehlikeli cinnileri ifritler. Öyle ki diğer bütün cinler onlardan çekinirler. Eski alimlerin anlattıklarına göre bazı melekler dahi ifritlerle karşılaştıklarında yollarını değiştirir ve lanet ederlermiş.

Ancak fark edilmeyen ve yanlış bilinen bir nokta ise ifritlerin cin kabilesi değil aksine her kabilede bulunan en acımasız ifrit olmasıdır. Yani cuhenna, kulyas ve zuzula cin kabilesi gibi büyük kabilelerde ifrit cinleri bulunmaktadır. Eski alimlerin kitaplarında anlattıklarına göre ifritler insanlara o kadar kin besler ki insanın son anına kadar onu yoldan çıkartmak ve musallat olmak için türlü uğraşlar içerisine girerler.

Ölüm anından bir kaç dakika önce insanların ağızları çok fazla kuruduğu için dudaklarına bir bez ile su damlatılır. İfritler bu sırada elinde bir bardak su ile ölmek üzere olan kişiye görünür ve suyu uzatır. Anlatılanlara göre ölmek üzere olan kişi ifrit’in getirdiği suyu kabul ederse o anda yani ölümünden bir kaç dakika önce bile ifrit ona musallat olur.

Çünkü onlar insanların yoldan çıkması için en çok mücadele eden insanlara düşman olan ve şeytanın peşinden gidenlerdendir. İnsanlara olan düşmanlıkları ise tıpkı şeytanlar gibi kendilerini insandan üstün görmeleri ve insanoğlunun cehenneme gitmesini istemelerinden kaynaklanıyor.

İfrit cinlerinin güçlerini Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle anlatıyor.

Süleyman Peygamber dedi ki: Ey ulular, hanginiz melikenin tahtını bana getirir. Oradan bir ifrit cini şu cevabı verdi : Sen oturduğun yerden kalkmadan sana onu getiririm. Buna gücüm yeter, kendime güvenim tamdır.

Buradanda anlaşıldığı üzere ifritler Süleyman peygambere hizmet eden hatta Süleyman peygamberin ulular diye sesleneceği kadar yüksek seviyede güçlü varlıklardır. İfritler özellikle en büyük ve en tehlikeli büyü ve muska işlerinde insanlara yardım etmeleriyle bilinirler.

Eski alimlerin kitaplarında anlatılanlara göre ise ifritler genellikle denizlerin dibindeki karanlık kuyularda yaşar ve ayın belli şekillerine göre ortaya çıkarlar. Çanakkaleli bir hüddam olan Harun hocanın ifritlerle ilgili yaşadığı bir olay ise şöyledir.

Çanakkale’de camiden çıkan bir cenazeye denk gelmiştim. Tabut omuzlara alınmış ve mezarlığa doğru taşınıyordu. Fakat fark ettim ki tabutu taşıyan insanların aralarında 20-30 kadar ifrit vardı. İfrit cinleri beni fark ettiklerinde yüzüme dönerek bana lanet okumaya başladılar. Ne onların bana nede benim onlara zarar verme iznimiz olmadığı için rahattım.

Ama bu manzara beni ürkütmüştü, ve neden cenazenin taşınmasına yardım ettiklerini sordum. İçlerinden bir ifrit cini bana dönerek ölen kişinin şeytanlardan olduğunu söyledi.

Peygamberimiz ise ifrit cinlerini anlatırken şöyle buyurmuştur.

Cinler içinde öyleleri vardır ki cehennem azabını görseler ve yeniden dirilseler yaptıklarından vazgeçmezler. Onlar cehenneme şeytanın ayaklarına bağlanmış olarak girecekler. İmam Şibli’nin cinlerin esrarı kitabında anlatılan bir olay şu şekildedir.

Sihir ve büyü işleriyle ilgilenen bir arap kadının sabah ezanından önceki vakitte gelen çığlıkları üzerine komşuları evine girerler. Kadının sağ kolu parmaklarından dirseğine kadar alevler içindedir. Çevreden gelenler ne kadar su döksede bu ateş sönmez. Sabah ezanı duyulduğu vakit ise kadının kolundaki ateş kendiliğinden durur.

İmam Şibli bu olay üzerine şu sözleri kitabına ekler. Böyle bir zulmü ancak ifrit cinleri yapar. Çünkü onlar musallat oldukları insanlara cehennem azabını dünyada tattırmaya yemin etmiş cinnilerdir. Bilindiği gibi ifritler büyülerinde yardım edeceği kişilere bu işin dönüşü olmadığını bu yoldan vazgeçmeleri sonucunda büyük belalara uğrayacakları konusunda yemin alırlar.

Bu yemin sayesinde ifrit cinleri büyü işlerine girip kazanç elde ettikten sonra tövbe eden insanlardan kinlerini mutlaka çıkarırlar. Ayakların kesilerek zulm edilmesi ve öldürülmesi ise bir takım büyük cin kabilelerinin içinden çıkan ifritlerin yaptıklarına işarettir. İfritler cinlerin en yalancıları ve en kincileridir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here