Ana sayfa Cinler Alemi Mührü Süleyman

Mührü Süleyman

28869
1
PAYLAŞ
Mührü Süleyman

Mührü Süleyman, bundan binlerce yıl önce yeryüzünün büyülü devirlerin de insan oğlu henüz 3. gözünü kaybetmemişken efsanevi bir kral peygamber yeryüzünün ve gökyüzünün efendisi olmuştu. Cinlere,insanlara ve hayvanlara hükmeden bu kral peygamber Hz Süleyman’dır. Yetkisinin sahibi olduğu sanılan güçlü bir mühür yüzük taşıdığı sanılıyor fakat bir gün bu muhteşem yüzük çalınır.

Hz. Süleyman sahip olduğu herşeyi kaybetti ve mührün yok olduğunda geçen o acı günlerde kendisinde bulunan asıl mührü, Mührü Süleymanı buldu hazineleri dillere destan olan 3 semavi dinde de ismi haşmetle birlikte anılan biridir Süleyman. Hz. Süleyman, kral Süleyman,Peygamber Süleyman ona bu özelliği veren dünyasal ve ilahi güçlere hakim olan bir yönetici olmasıdır. Asıl olarak peygamber kral Davut’un oğludur.

Hem Tevratta hem Kuran-ı Kerim de hikayeleriyle ve hayatı ile saltanatı anlatılır. Efsaneler şöyle der; Hz Süleyman Allah’ın seçip güçlendirdigi bir ailenin adalet hükmeden bir oğludur. İsrail soyundan güçlü bir kraldır temelde kutsal bir görevi vardır. Bu görev nedeniyle daha önce ve daha sonra kimseye verilmemiş verilmeyecek bir saltanat diler Allah’tan böylece kendisine rüzgar,cinler,akarsu gibi akan metaller, kuşlar ve insanlardan oluşan ordular tahsis edilir.

Rüzgara binerek günler sürecek yollara hızlıca varır, Kuşları göndererek düşman sahasını keşfe gönderir

Hz. Süleyman’ın Yüzüğü

Mührü Süleyman, cinlerin esrarengiz görünmez anlaşılmaz yetileriyle devasal saraylar, kaldırılması imkansız sanat eserleri, binalar ve dalgıçların çıkarttıkları malzemelerden takılar akıla gelebilecek binbir güzel şey yaptırır.Dünyayı imar ederken güzelliği ve adaleti de inşa eder. Süleyman efsanesini doruğa çıkartan yüzüktür. Elbette bu tür bir efsane güç düşkünü insanların başlarını döndürmeye yeter de artar bile. Kimi bilgilere göre Hz Adem’in taşıdığı bir yüzüktür ve cennetten çıkartılırken onu hacda bırakmıştır. Cebrail Aleyhisselam daha sonra bu yüzüğü Allah’ın isteği ile Hz Süleyman’a getirmiştir terimi aslen mührü Süleyman’dır.

Hz Süleyman Aleyhisselam’ın mührü bir yüzüktü ki dört köşeli bi taşı vardı. Bu yüzüğü cebrail aleyhisselam cennetten çıkartıp Allahın emri ile Davut Aleyhisselam’a getirdi bir köşesine ‘El mülkü lillah’(mülk Allahındır.) yazıyordu. Cebrail Aleyhisselam yüzügü Davut Aleyhisselam’a verip buyurdu ki;

Mührü Süleyman, ey Davut Hak Teala’dan sana bir yüzük ve 10 soru getirdim. Allah’ı Teala’nın buyurduğu o dur ki, Evlatlarını toplayıp bu 10 soruyu onlara sor kim doğru cevap verirse senin yerine o geçsin devleri,adem oğullarını , yelleri , kuşları , canavarları, dünyada ki ne varsa hepsini buyruğuna baş eğdirsin İttihatli kılsın ve bütün dünyaya padişah olsun. Hz. Davut Aleyhisselam ekabirlerden yüce insanlardan oluşan bir meclis kurup evlatlarını çağırdı ve bu meclis huzurunda tek tek hepsine bu soruları sordu hiçbiri cevap veremedi.

En son Hz Süleyman Aleyhisselam ayağa kalktı Eğer izin verirseniz sorulara ben cevap vereyim dedi. Davut Aleyhisselamın gönlü hoş oldu ve söyle dedi.

Dünya’nın en kem kötü şeyi nedir? Ki ondan daha kötüsü yoktur.
En güzel en üstün şey nedir? Ki ondan daha güzel daha üstünü yoktur.
Dünya da en acı şey nedir ?
Dünya da en tatlı şey nedir?
O nedir ki ondan daha çirkini yoktur.
Nedir o ki ondan daha kabası yoktur.
Yine o şey nedir ki ondan daha yakını olmasın.
Nedir o şey ki ondan daha ırağı yoktur.
Yine nedir o şey ki ondan daha gutlası daha kaygı vereci şey olmasın.
Nedir o şey ki ondan daha sevinçli şey yoktur.

Süleyman Aleyhisselam dediki;
Ey Baba bu sorduğun sorular çok kolay şeylerdir.
Dünyada en kötü şey insanoğlunun nefsidir, Ki ondan daha kötüsü yoktur.
Ondan daha güzel daha üstün olmayan şey akıldır.
En acı şey yoksulluktur.
Çok tatlı olan şey varlıklı zengin olmaktır.

İnsanoğluna sövmekten küfürden daha çirkin şey yoktur.
Kaba katı yürekli kadından daha kabası yoktur.
İnsanoğluna ahiretten yakın şey yoktu ve bütün kişiler ona gitmektedir.
Sonra dünyadan ırak başka birşey yoktur ki İnsanoğullarından ıraklaşmaktadır.
Gayet kutsalı, kaygılı şey ruhun bedenden ayrılmasıdır.
Gayet şat sevinçli olan şey yine ruhtur ki insanoğlunda bulununca bu sevinci duyar diye cevabını verdi.

Yalnız cevap vermeden önce gülümsedi sonra cevap verdi o zaman Davut Aleyhisselam oğlu Süleyman Aleyhisselama gerçekleri anlattı ama bu insanların neden her soruya adaba haykırı gülerek cevap verdigini Süleyman Aleyhisselam bu soruların cevabını bende bilmiyorum ama siz her soruyu sordukça cevabı bir karınca bana söylüyordu bende size cevap veriyordum buyurdu o zaman Davut Aleyhisselam buyurdu ki ; Amaç Allaha ulaşmak olduktan sonra vasıta isterse bir karınca olsun önemli değil.

Kelime manasıyla Mührü Süleyman anlamına gelen mührün şekli kesin olarak bilinmemektedir. Belli bir tarihten sonra kabul edilmiş olan ve şimdi israil bayrağında yer alan sembol İslam dünyasında da yüzlerce yıl kutsal olarak kabul edilmiş Cami,medrese ve geçitlerde mezarlıklarda yüzükler de padişahların gömleklerinde tılsım olarak yerlerini almıştır daha sonrasında ise farklılık olarak sembol bazen 90 derece çevrilerek kullanılmıştır.

Hz. Süleyman ve Cinler

Mührü Süleyman, Hz Süleyman’ın yüzükle olan ilgisi onun bir imtihandan geçişi şeklinde ele alınır. Yokluğunda bir cariyesine emanet ettigi bir yüzük mührü bir cin onun görünümünü alarak ele geçirir birçok fitne fesat hazırlar.

Örnegin tahtına büyü kitapları koyar ve iftira atar oysa Hz Süleyman yüzügün yokluğunda kendisine dönecek ve gücünün kaynağı olan asıl çekirdeğini özünü bulacaktır. Kuran bu konu hakkında şöyle der; Süleyman’ın mülk ve saltanatı konusunda onlar şeytanların okutturduklarına uydular halbuki Süleyman küfüre sapmamıştı. Şeytanlar küfüre sapmışlardı insanlara büyüyü öğretiyorlardı. Ayrıca nemli suresinde Süleyman peygamber’in gelişini duyan karınca beyinin kendi halkına seslenişi efsanevi sebamelikesi tahtına göz açıp kapayıncaya kadar ışınlanışı ve olağanüstü çok şey anlatılır.

Karınca vadisine geldikleri zaman bir karınca şöyle seslendi.

Ey Karıncalar yuvanıza girinki Süleyman ve orduları farkında olmayarak sizleri ezmesinler kendinde kitaptan bir ilim olan kişi söyle dedi ben onu sana gözünü açıp yumuncaya kadar bulur getiririm derken Süleyman tahtı yanına kurulmuş görünce şöyle konuştu.

Rabbimin lütfundandır bu şükür mü edeceğim yoksa nankörlük mü edeceğim diye beni denemek istiyor Esasında şükür eden kendi lehine şükür etmiş olur kimde nankörlük ederse bilsin ki Rabbim ganidir cömerttir. Onlar Süleyman için mihraplardan kalelerden, heykellerden,havuzlar gibi çanaklardan yerinden kaldırılamaz kazanlardan ne dilerse yaparlardı. Ey Davut ailesi şükür olarak iş yapın kullarım içinden şükredenler o kadar az ki sonunda Süleyman için ölüm hükmünü verdigimizde onun ölümünün değnegini yiyen ağaç kurtçuğundan başkası onlara göstermedi. Süleyman yere yığılınca anlaşıldı ki eğer cinler gaybı bilmiş olsalardı o alçaltıcı azap içinde bekleyip durmazlardı.

Mührü Süleyman, Süleyman’ın tapınağını daha sonra haçlı seferleri sırasında Kudüste arandığı Tapınak şovalyeleri’nin yerini bulduğu ve bazı kutsal emanetlerle Avrupaya döndükleri iddia edilmişti.Tapınak Hz. Süleyman’dan sonra yağmalanacaktır. Ancak o zamana kadar Hz. Musa’dan beri nesilden nesile saklanan Hz Musa’nın emaneti olan agit sandıgını muhafaza edecektir.

Mührü Süleyman günümüzdeki sembol göğün ve yerin kabulünü gösterir iki üçgenin biri göğe biri yere dönüktür. Sembol bir yönüyle insan varlığının maddi bedenini ruhunu bir yandansa dişil ve edil prensiplerini maddi ve manevi degerlerin bir bütünlüğünü gösterir. Doğunun ying ve yangına benzer bir semboldür. Dünyaya giriş ve çıkış noktalarını temsil eder kimi farklı bakışlar ise şekilde iki piramitler görür. Selçuklu dönemi paralarında ve eserlerinde sıkça kulanılan sembol günümüzde gerilimli zaman dünyasında islam toplumlarınca terk edilmiş hatta anlamı bilinmeyen birçok tarihi eserde de tahrip edilmiştir

1 YORUM

  1. Merhaba. Emeklerinize sağlık yazı çok faydayı olmuş. Bir sorum olacak. Baştaki resimde yazan kelimeleyin anlamı nedir? Teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here