Ana sayfa Korunma Yolları Nazar boncuğu nedir, zararları nelerdir

Nazar boncuğu nedir, zararları nelerdir

19744
1
PAYLAŞ
Nazar Boncuğu nedir zararları nelerdir

Nazar boncuğu nedir, Nazar boncuğuna olan güven ve inanış günden güne yaygınlaşıyor ve bu inanış dehşete düşürüyor. Nazar boncuğunun gerçek yüzünü görmek için eski zamanlara gitmek yeterli oluyor günümüzde nazar boncuğu ve büyüyle ilgili ilgi çekici filmler yapılmaktadır.

Nazar boncuğu günümüzde tapınılan bir put gibi her odada bulunup nazardan koruduğuna inanılıyor ancak eski dönemlerden beridir nazar boncuğunda bulunan gözün şeytanı simgelediği ve nazar boncuğu bulunan evlerin aslında tehlike altında olduğu insanlardan gizlenmeyip açıklanmalı.

Kuran’ı Kerim’e göre nazardan korunmak için Nas, Felak ve Ayetel Kürsi ayetlerinin okunması gerektiği bildirilmiştir. Geriye kalan tüm yöntemler nazardan korumak yerine dahada kötü durumlarla karşılaşılmasına sebebiyet vermektedir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) bu konuyla ilgili olarak ‘Nazar haktır. Kader ile yarışan bir şey olsaydı, kaderi değiştirirdi’ demiştir.”

Nazar boncuğu nedir Dinimizde nazar boncuğu takmak nazar boncuğu bulundurmak onun gücüne inanmak puta tapmakla aynı ölçüde olduğu söylenebilmektedir. Bu yapılan eski dönemlerde putperestlik inancını çağırıyor aya ve güneşe tapmak gibi örneklerde verilebilir. Son dönemlerde nazar boncuğu dışında bazı taşların enerji verdiğini bulundurmak gerektiğine inanılmaktadır buda kesinlikle yanlış bir düşüncedir.

Bu tür şeyler yerine Kur’an-ı Kerim’de bulunan nazar duasını okumak yanında bulundurmak negatif enerjiyi alacağı ve nazardan koruyacağı ayetlerle sabittir.

Nazar ve büyü islama göre vardır ayet ve hadislerle sabitlenmiştir. Bilimde bu gerçeği kabullenmiştir. Psikokinezi denilen; Bakış yöntemi ile yayılan elektromanyetik dalgaların insanlara ve hayvanlara zarar verdiği tespit edilmiştir. Bazı hayvanların; gözleriyle hayvanları hipnoz ettiği ve avını zayıf bir hale getirip, ardından saldırıya geçiştiği net olarak görünmüştür. Aynı durum insanlar ve cinlerdede aynı şekilde gerçekleşmektedir.

Hz. Muhammed (S.A.V) hadislerinde hem insanların, hem de cinlerin nazar (göz) değdirebieceğini söylemiştir. Ancak buna önlem için vücuda takılacak herhangi bir objenin, tılsım veya taşın korumak yerine tam tersi zarar verdiği ve zarar verdirebileceği yine ayetlerle sabittir.

Eski Mısır ve Babil dönemlerinde nazar boncuğuna inanılırdı özellikle o dönemden elde edilen yazılarda, nazar boncuğunun simgesinin şeytanı simgelediği açıkça görünmektedir.

Nazar boncuğu ve Cinler

Babil döneminde insanların taptığı 5’ler tanrısı Hamsa’nın (Fatıma’nın eli olarak bilinir) da nazar boncuğunun çıkış noktası olarak söyleyebiliriz. Nazar boncuğu nedir, Nazar boncuğundaki tek göz şeytan ve cinlerin bakışlarını temsil eder. Bu durumda nazar boncuğunu takan kimseler bilinçsizce şeytan ve cinlerle anlaşma yapıp onlara karşı savunmasız olmaktadır.” Nazar boncuğu bulunanları uyarmalı evinde arabasında veya kendi üstünde taşıyanların biran önce onlardan kurtulup kırıp atmalarını gerekir.


Bir hadis-i şerifte Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav): “Kim nazarlık, muska benzeri şeyleri söküp kırar, atarsa,Allah ona köle azat etmiş sevabı verir.” buyurur.

Nazar boncuğu nedir, Nazar boncuğu tehlikeli bir tılsım olduğu söylenir. Faklı kültür ve dinlerde nazar boncuğunun koruduğu algısı oluşmuştur.Türkiyede ise yine kem göz diye adlandırılan bakışlardan nazar boncuğu ile korunulacağına inanılmaktadır.

Biz Türklerde nazar inancı oldukça yaygındır hatta en ufak olaylarda bile insanlar “sana nazar değmiş” diyip bunu nazara bağlamaktadır. Bizlerin nazar inancının başlangıcı Orta Asya’ya Şamanizm dönemine uzanır. Dünden bugüne kötü bakış ve kötü enerjinin var olduğuna inanılmış ve bunlardan korunmak için nazar boncuğu gibi simgeler kullanılmıştır.

Nazar boncuğu nedir, Türkler, kötü bakışın önüne geçmek için pek çok nesne kullanmışlardır. At nalı, yumurta kabuğu, sarımsak, kuru diken, bez bebek, akik taşı, çocuk ayakkabısı, kaplumbağa kabuğu, kurt dişi, mercan, çörekotu, deniz kabukları, çakıl taşı, hurma çekirdeği ve son olarak irili ufaklı mavi nazar boncukları…

Resulullah (S.A.V) buyuruyor ki:
“Şüphe yok ki, afsun yapmak, nazar boncuğu takmak, büyü yapmak (Bu saydıklarımızın etkisinin var olduğuna inanmak) Allah’a şirk koşmaktır.” (İmam Suyuti, Camiu-s Sağir)
Peygamberimiz (S.A.V) nazarlık kullanmayı hoş karşılamamış, bu gibi şeyleri üzerlerine asan kimselerin bey’atlerini kabul etmemiştir. (Nesâî)

Nazar ve büyü şeytan ve cinleri simgeler ve korunmak için bir önceki makalemiz olan Cinlerden korunmak için dua ‘yı inceleyebilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here